Gdzie zamontować pompę ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie oraz efektywny sposób na ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie można w praktyce umieścić takie urządzenie oraz od czego to zależy. Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.

Warunki montażu pompy ciepła

Główną zasadą, którą należy się kierować jest długość instalacji. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki techniczne dla wybranego modelu pompy ciepła, które będą wskazane przez producenta. Tak naprawdę nie ma więc uniwersalnej wartości, podobnie jak strony świata tuż przy budynku, po której jest to preferowane.

Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, to bardzo istotną rolę odgrywa również to, aby urządzenie było ulokowane na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj jest to około 40 do 50 cm nad ziemią, czego celem jest zabezpieczenie przed zamarznięciem wody oraz uszkodzeniem pompy.

Modele do montażu w środku budynku

Urządzenie wewnętrzne nie jest dużych rozmiarów, marka Rotenso zredukowała  głębokość urządzenia aż o 37% względem konkurencyjnych jednostek dostępnych na rynku . Jednak zazwyczaj konieczna jest instalacja dodatkowo pompy obiegowej, a także specjalnego zbiornika buforowego. Nie ulega wątpliwości, że wówczas niezbędne okaże się po prostu oddzielne pomieszczenie, czyli najlepiej kotłownia, w której wcześniej znajdował się np. inny rodzaj kotła grzewczego.

Taka kotłownia powinna być w odpowiedni sposób umiejscowiona. Choć same nowoczesne pompy nie są urządzeniami bardzo głośnymi, to wciąż mogą generować hałas. Ten dźwięk może być po prostu irytujący, jeśli urządzenie zostanie ulokowane blisko sypialni, domowego biura lub pokoju dziennego. Dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć tę kwestię, aby uniknąć takich problemów w przyszłości.

Odpowiedź na pytanie, gdzie zamontować pompę ciepła jest uzależniona od kilku czynników. Najlepiej jednak w tym zakresie skorzystać z pomocy ekspertów, którzy doradzą nie tylko w zakresie doboru urządzenia, ale właśnie jego odpowiedniego montażu. Ten ostatni jest oczywiście absolutnie kluczowy, aby urządzenie było niezawodne w użytkowaniu.