Ile kosztuje montaż/zakup klimatyzacji?

Pytanie, które nurtuje coraz więcej osób w ostatnim czasie- szczególnie w obliczu coraz cieplejszych okresów letnich. Aby znaleźć odpowiedź, przyjrzyjmy się, na co składa się cena instalacji klimatyzacji i przede wszystkim od czego zależy.

Ilość urządzeń

Instalacja klimatyzacji składa się z przynajmniej jednego urządzenia wewnętrznego i jednego urządzenia zewnętrznego. Układ 1:1 jest najtańszą opcją i można go mnożyć do dowolnej liczby, zgodnie z naszymi potrzebami. Niestety może się to wiązać z dużą ilością jednostek zewnętrznych na elewacji naszego budynku.

Możliwy jest także układ 1:X. W tym przypadku jednostka zewnętrzna obsługuje więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną i może to być aż 5 urządzeń. Im więcej jednostek wewnętrznych, tym instalacja staje się tańsza, lecz tylko w przypadku, w którym urządzenia wewnętrzne nie są zbyt oddalone od jednostki wewnętrznej.

Moc chłodnicza/grzewcza klimatyzatora, klasa efektywności energetycznej

Moc dobieramy do wielkości pomieszczenia i zysków ciepła w nim występujących. Im wyższa moc tym cena urządzenia rośnie. Klimatyzatory o najwyższej klasie efektywności energetycznej są droższe w zakupie, ale ta różnica zwraca się z nawiązką w trakcie użytkowania. Więcej o mocach urządzeń i zyskach ciepła w kolejnych artykułach.

Odległość pomiędzy urządzeniami

Jednostka wewnętrzna/ne i zewnętrzna są połączone przewodami freonowymi. Im większa odległość, tym przewody są dłuższe, a to przekłada się na cenę montażu.

Pora roku

Powszechnie wiadomo, że w sezonie letnim, firmy zajmujące się montażem klimatyzacji są bardzo zajęte. Wraz z popytem rośnie cena, dlatego warto pomyśleć o zleceniu montażu poza sezonem.

Jaką markę klimatyzacji wybrać?

Wytwarzaniem urządzeń klimatyzacyjnych zajmuję szereg ogólnoświatowych firm. Należy jednak wybierać marki, które charakteryzują się wysokim stosunkiem jakości do ceny jak np. Rotenso. Warto też sprawdzić, jak długi okres gwarancji oferuje producent i jakie będą koszty serwisowania naszych urządzeń (ile serwisów rocznie jest wymagane w celu utrzymania gwarancji i jaki jest koszt pojedynczego serwisu u naszej firmy instalacyjnej). Rotenso jako jeden z nielicznych producentów wymaga tylko jednego przeglądu w ciągu roku.

Pamiętajmy, że klimatyzacja to tak naprawdę inwestycja w nasz komfort. Odpowiednio używane i konserwowane klimatyzatory można użytkować nawet do 15 lat. Średni koszt montażu jednego klimatyzatora waha się w okolicach 4tys. zł, czyli niewiele więcej od smartfona, którego musimy wymieniać co kilka lat.