Jak i jak często serwisuje się pompy ciepła?

Jednym z nowoczesnych systemów ogrzewania domów i dostarczania ciepłej wody użytkowej są pompy ciepła. Wyróżnia się kilka rodzajów instalacji do poboru energii cieplnej z otoczenia obiektów budowlanych. Podobnie jak inne urządzenia mechaniczne tak samo te wymagają przeprowadzania okresowych prac serwisowych. Jak często należy serwisować pompy ciepła?

Czym kierować się przy wyborze typu pompy ciepła?

Chcąc poprawić jakość powietrza w najbliższym otoczeniu, jednocześnie zwiększając oszczędności domowe w obszarze ponoszonych kosztów eksploatacyjnych na utrzymanie domu, warto rozważyć budowę pomp ciepła. W Białymstoku podobnie, jak w innych regionach kraju dużą popularnością cieszą się pompy powietrzne, choć spora część właścicieli domów jednorodzinnych zainwestowała w pompy wodne i gruntowe. Biorąc pod uwagę koszt inwestycji, największych nakładów wymagają te ostanie, gdyż wiążą się z przeprowadzeniem specjalistycznych odwiertów. Paradoksalnie to jednak gruntowe pompy ciepła są uniwersalnym rozwiązaniem zapewniającym komfortową temperaturę w domu przez cały rok, a do tego znacznie tańszym w eksploatacji od pozostałych wspomnianych rozwiązań. Do prawidłowego i bezawaryjnego działania każda z nich wymaga regularnych przeglądów.

Co sprawdza się podczas serwisu pompy ciepła?

Serwis pomp ciepła w okresie gwarancyjnym jest obowiązkowy. Jednak dalsze użytkowanie pompy zależy już od właściciela. Zwlekając z przeprowadzeniem serwisu, użytkownik naraża się na duże wydatki związane z naprawą instalacji, dlatego dbanie o poszczególne komponenty systemu jest w interesie właściciela. Podczas serwisu sprawdza się szczelność i ciśnienie układu chłodniczego, stan filtrów, a także prawidłowe osadzenie przyłączy elektrycznych, działanie czujników i bezpieczników, czy też ciśnienie w instalacji. Ważne jest regularne czyszczenie parownika, czy też wymiennika w pompach powietrznych, a wszystko po to, by zapewnić bezawaryjną i oszczędną pracę urządzeń.