Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

Klimatyzatory ścienne są coraz chętniej montowane w domach i mieszkaniach. Nic dziwnego, gwarantują one bowiem komfort przebywania w nich w okresie letnim. W jaki jednak sposób montowane są takie urządzenia? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Instalacja klimatyzacji krok po kroku

Obecnie największą popularnością cieszą się jednostki typu split, czyli dwa urządzenia, na które składa się jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna. Jednostki tego rodzaju połączone są przy użyciu instalacji freonowej. Dodatkowo należą do nich kabel komunikacyjny i kabel zasilający. Skropliny odprowadzane z jednostki wewnętrznej.

Proces instalacji jest dosyć skomplikowany. Pierwszym jej etapem jest określenie najoptymalniejszej trasy instalacji. Następne kroki zależne są od jej rodzaju. W przypadku instalacji chowanych w ścianie, konieczne jest wykucie ścian i umieszczenie tam przewodów. W przypadku instalacji w korytach, mocuje się je do ściany i rozprowadza w nich przewody. Ostatnim etapem jest zamontowanie uchwytów i powieszenie na nich jednostki. 

Instalacja jednostki zewnętrznej

Zgodnie z nazwą, jednostka zewnętrzna montowana jest poza mieszkaniem, zazwyczaj na elewacji albo dachu. W przypadku mieszkania z reguły będzie to balkon. Jeśli chodzi o klimatyzatory ścienne i podłączone do nich zewnętrzne urządzenia to zwrócić uwagę należy właściwie na to, żeby nie przeszkadzały innym mieszkańcom. W tym celu warto wybrać cichą jednostkę – dostępne są instalację pracujące niemal bezgłośnie.

Istotne znaczenie ma dodatkowo połączenie odpływu skroplin, które sprawia, że możliwe będzie skuteczne odprowadzenie wody na zewnątrz. W przypadku jednostki zewnętrznej jest on na dole, co do zasady skropliny jednak odprowadzane są do jednostki wewnętrznej, a następnie poza system. Oczywiście nie należy zapomnieć o przewodzie freonowym, którego długość można w odpowiedni sposób dopasować, zgodnie z odległością pomiędzy jednostkami.

Montaż klimatyzacji w domu wymaga wiedzy, doświadczenia i dokładności. Jeśli więc na terenie Białegostoku lub okolic poszukujesz specjalistów w tym zakresie, to koniecznie się z nami skontaktuj. Zajmujemy się jednak nie tylko instalacją, ale również wyceną klimatyzacji oraz doradztwem w zakresie wyboru tego typu urządzeń.